Skip to Main Content

Undergraduate Academic Advisors Spring 2020

Course Letter Grade to Pass/Fail Grade Change Form

This is the link to the form for students in:

  • College of Business
  • Constantin College whose advisors are in the following departments:
    Art, Biology, Chemistry, Classics, Drama, Economics, Education, History, and Human and Social Sciences

Course Letter Grade to Pass/Fail Grade Change Form


This is the link to the form for students in:

  • School of Ministry
  • Constantin College whose advisors are in the following departments:
    Mathematics, Modern Foreign Languages, Philosophy, Physics, Politics, Psychology, and Theology

Course Letter Grade to Pass/Fail Grade Change Form


Academic Advisors

Satish and Yasmin Gupta College of Business

Sheila Howard
Michael Stodnick

Constantin College of Liberal Arts

Art Department 
Cathy Caesar
Steven Foutch
Kelly O'Briant
Kimberly Owens
Phil Shore

Biology Department 
William Cody
Frank Doe
David Pope
Deanna Soper Pinkelman
Drew Stenesen
Inimary Toby

Chemistry Department 
Scott Boegeman
William Hendrickson (Steinmiller)
Ellen Steinmiller

Classics Department 
Teresa Danze
David Sweet

Drama Department 
Kyle Lemieux
Stefan Novinski

Economics Department 
Tammy Leonard
Aida Ramos

Education Department 
Janette Boazman
Barbara Khirallah
Carmen Newstreet
Amie Sarker

English 
Debra Romanick Baldwin
John Alvis (Romanick Baldwin)
Brett Bourbon
Scott Crider
Kathryn Davis
Theresa Kenney
Andrew Moran
Brett Bourbon
Andrew Osborn
Gregory Roper
Matthew Spring
Steven Stryer

History Department 
William Atto
Kelly Gibson
Susan Hanssen
Thomas Jodziewicz
Mark Petersen
Charles Sullivan

Human and Social Sciences 
Carla Pezzia
Dennis Sepper
Charles Sullivan

Mathematics 
David Andrews
Robert Hochberg
John Osoinach
Paul Phillips

Modern Foreign Languages Department 
Amy Borja (Eidt)
Jacob Eidt
Laura Eidt
Jose Espericueta
Jason Lewallen
Néfer Muñoz Solano
Anthony Nussmeier
Maria Pérez-Bernardo

Philosophy Department 
Chad Engelland
William Frank
Chris Mirus
Cynthia Nielsen
Dennis Sepper
Lance Simmons
Matthew Walz

Physics Department 
William Flanagan
Sally Hicks
Jacob Moldenhauer
Richard Olenick

Politics 
Daniel Burns
Jonathan Culp
Richard Dougherty
Tiffany Miller
Gladden Pappin
David Upham

Psychology Department 
Scott Churchill
Amy Fisher-Smith
Gilbert Garza
Robert Kugelmann
Brittany Landrum
Stephanie Swales

Theology Department 
Irene Alexander
Thomas Esposito
Andrew Glicksman
Mark Goodwin
Christopher Malloy
John Norris
Ronnie Rombs

Other 
Other

Joe O. and Ann Neuhoff School of Ministry

Jodi Hunt
Dan Luby